Idealna działka i co dalej? Proces budowy domu w 7 krokach

27 maja, 2021

Wiosna to zawsze idealny moment na rozpoczęcie inwestycji. Pomimo trwającej takiej, a nie innej sytuacji w Polsce, dużo osób i tak decyduje się na budowę. Przeszukują giełdy, strony internetowe, fora w celu znalezienia jak najlepszej działki dla siebie. Kiedy dana osoba już znajdzie idealną działkę to co dalej? 

  • Od razu stawiamy budynek bez żadnych pomiarów? 
  • Czy musi być zachowana jakaś odległość od granicy działki? 
  • Gdzie w ogóle znajduje się granica naszej wymarzonej działki? 

I wtedy pojawia się ta postać, bohater bez peleryny zwany GEODETĄ, który pomoże na każdym etapie inwestycji! Będzie przy kliencie począwszy od wyboru najlepszej lokalizacji aż do zakończenia i odbioru inwestycji.

W dzisiejszym wpisie, będę chciała opisać Wam jak przebiega cały proces budowy domu. 

Wybór lokalizacji

Jedna z ważniejszych kwestii, jeżeli chodzi o nieruchomości. Mówią, że ile ludzi tyle opinii, więc wybór miejsca pod nasz przyszły dom jest kwestią indywidualną. Dokładnie słuchamy czego oczekuje klient od lokalizacji i staramy się jak najdokładniej doradzić w tej sprawie. Podajemy plusy i minusy danego miejsca i oceniamy czy będzie problem z uzyskaniem dokumentów.

Sprawdzenie czy dany teren objęty jest Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP)

  • TAK – jeśli dany teren posiada Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego to już z górki, wręcz połowa sukcesu. 
  • NIE – jeśli dany teren nie posiada Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego to jest problem, ale da się go pokonać. Wtedy będzie potrzebna *decyzja o warunkach środowiskowych. 

*[Decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych – dla uproszczenia, decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych jest to decyzja wydawana dla inwestycji, które mogą mieć znaczący wpływ na środowisko. Istnieją dwa przypadki, w których taka decyzja jest zbędna: bezpieczeństwo i obronność państwa lub prowadzenie działalności związanych z ratownictwem i zapewnieniem ochrony dla ludzi. Decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych jest obowiązkowym elementem całego procesu uzyskiwania pozwoleń na realizację inwestycji, które znacząco oddziałują na środowisko.]

Wybór lokalizacji i sprawdzenie planu zagospodarowania przestrzennego

Decyzja o warunkach zabudowy

Powoli zbliżamy się do końca. Nastał czas na decyzje o warunkach zabudowy. Owa decyzja potrzebna jest nam do ustalenia czy dany cel inwestycji nie naruszy porządku przestrzennego. W decyzji mogą pojawić się zasady dotyczące różnych elementów budowy nieruchomości typu: 

  • kolor budynku 
  • wysokość 
  • nieprzekraczalna linia zabudowy 
  • wszystkie te rzeczy, które mogą mieć wpływ na estetykę krajobrazu 

Uprawomocnienie decyzji – pozytywna decyzja, czyli wielka radość! Gmina za nas wysyła decyzję do sąsiadów naszej działki i w ciągu 14 dni decyzja stanie się prawomocna licząc od dnia otrzymania ostatniej zwrotki listów. 

Decyzja o pozwolenie na budowę 

Na stronie urzędu danego miasta można pobrać formularze dotyczące decyzji, przeważnie wraz z nim jest pokazany wzór jego uzupełnienia. Tym etapem zajmuję się w przede wszystkim projektant. Kompletuje wszystkie dokumenty oraz zanosi je do urzędów. 

Decyzja o warunkach zabudowy i decyzja o pozwoleniu na budowę

Zgłoszenie rozpoczęcia inwestycji 

Jeżeli pkt. 4, czyli decyzja o pozwolenie na budowę dostała status pozytywny możemy zacząć etap zgłoszenie rozpoczęcia inwestycji. Owe zgłoszenie składa inwestor i zajmuję się całą obróbką zgłoszenia. 

Realizacja inwestycji

Już przedostatnia rzecz jaką trzeba zrobić. Większość zadań, które należy tu wykonać, robi za nas projektant, my nie mamy się czym przejmować. Wypełnia pozostałe dokumenty oraz dopełnia szereg formalności związanych z realizacją inwestycji. 

Po pozwoleniu na budowę do akcji wkraczają : geodeci, budowlańcy , kierownik budowy.

W momencie zgłoszenia rozpoczęcia robót budowlanych na naszą wymarzoną działkę wkracza geodeta i wytyczna umiejscowienie budynku w terenie . Jest to niezbędne do pracy budowlańców . Nad wszystkim czuwa kierownik budowy. I dalej budowlańcy budują nasz wymarzony dom. Geodeta jest również potrzebny do wyznaczenia infrastruktury technicznej dla naszego budynku .

Jednym z pierwszych kroków rozpoczynających budowę jest tyczenie

Zakończenie i odbiór inwestycji

Końcowym etapem jest odbiór budynku po skończonym procesie budowlanym. Wówczas geodeta wykonuje geodezyjna inwentaryzację powykonawczą obiektów budowlanych.

Komplet dokumentów z procesu budowlanego jest przekazywany do Nadzoru Budowlanego w celu uzyskania pozwolenia na zamieszkanie w budynku.

Hip Hip hura można się wprowadzać. 🙂

Czas się wprowadzać

Jeżeli masz wątpliwości lub pytania co do całego procesu budowy domu, zgłoś się do nas a napewno pomożemy. Nasza firma to o wiele więcej niż usługi geodezyjne.

Zależy nam na tym żeby proces budowy domu był dla Was jak najmniej kłopotliwy dlatego załatwiamy sprawy kompleksowo! 🙂